איך למצוא עבודה גם בלי ניסיון

תגובות כבוי על ידי בתוך אימון למציאת עבודה
אוקטובר 3, 2013

סיימתם לימודים ואתם לא עבדתם עד היום במקצוע שלמדתם וכמובן אין לכם ניסיון מה אפשר לעשות?

1. איך כותבים קורות חיים ללא ניסיון

למעשה אין לכם ניסיון אז מה תכתבו בקורות חיים שלכם בעיה! אתם לא לבד יש עוד רבים כמותכם שאין להם ניסיון, אז מה עושים? הייתם בצופים אולי גם הדרכתם, או עשיתם פעילות התנדבותית הייתם בצבא, עבדתם פה ושם בעבודות מזדמנות מלצרות, שמירה, כל דבר כזה יכול לתרום לניסיון שאין לכם גם אם הוא לא קשור לתחום שלמדתם. אתם יכולים לתאר את הכישורים ואת הידע שצברתם עד כה ולהרחיב עליהם, כדי    להגדיל את הרושם ואת הסיכויים שלכם למצוא עבודה טובה יותר. בקורות החיים שלכם אתם תכתבו את היכולות שלכם ואילו ערכיים אתם יכולים להביא למעסיק ולא לכתוב מה אין אלא לכתוב מה יש. לכתוב תקציר בראש העמוד שבו אתם מתארים את היכולות שלכם (היכולות שהמעסיק מבקש)ואת הניסיון התעסוקתי כולל הישגים מיוחדים שהיו לכם בכל תקופה שהיא רישומו את סעיף ההשכלה למעלה, במקום את הניסיון התעסוקתי, יחד עם הישגים מיוחדים מתקופת הלימודים. ציינו, את השירות הצבאי או הלאומי, שמהווים ניסיון תעסוקתי לכל דבר שמעיד על היכולות שיש לכם. ציינו כל פעילות התנדבותית או ציבורית שלקחתם בה חלק – זה עוזר למעסיק ללמוד עליכם ועל הכישורים שלכם.

2. חוסר ניסיון בראיונות עבודה

זה ברור שאין לכם ניסיון בראיון עבודה, לא מדויק בוודאי עשיתם דייטים עם בחורות או בחורים זה אותו דבר צריך לדעת להקשיב ולהיות ממוקדים, ולכן צריך להגיע אל ראיון עבודה מוכנים. כיום יש לכם את כל הכלים לערוך תחקיר מקדים לגבי החברה אליה מועדות פניכם – על תחום העיסוק שלה, על המטרות ועל הרוח הכללית של המקום. זה יעזור לכם להבין לקבל תמונה ברורה יותר על המקום – לדעת לשדר את המסרים הנכונים בראיון עבודה וכמובן, גם לבחון אם זה מה שאתם רוצים. בנוסף, לא יזיק לעשות אימון קליל על שפת הגוף שלכם – משלב לחיצת היד ועד הפרידה מהמראיין. בדרך כלל בראיון עבודה אנחנו רוצים להראות עד כמה אנחנו יודעים ואז אנחנו עושים את השגיאה הגדולה ביותר מדברים יותר מידי, צריך לשמוע את המראיין ולהבין מה הוא שואל ולענות לשאלה בצורה ממוקדת וקצרה לא להוסיף ולא לגרוע. אתם מאוד רוצים לעבוד במקום שאליו הגעתם וכמוכם יש עוד הרבה מה ישכנע את המראיין לקחת דווקא אתם וזה בדיוק העניין אתם צריכים לתת למראיין סיבה טובה למה אתם יותר טובים מאחרים והוא צריך לקחת דווקא אתכם אז ככה צריך גם לגלות התלהבות ציריך לתת למעסיק ערך (דוגמא: קניין, אני יודע לקנות יותר זול מאחרים).

3. חוסר ביטחון עצמי

אין לכם ניסיון עשיר שתוכלו לנפנף בו ויכול להיות שזה מערער לכם את הביטחון העצמי מה שיגרום לכם לפעמים לספר דברים לא נכונים או לא לספר את כל האמת וזה גורם לכם להרגיש שיש לכם מה להסתיר מהמראיין. מה יכול לקרוא? לראיון ממש גרוע שבו תנסו להתחכם ולהעמיד פנים שאתם יודעים דברים שאתם לא באמת יודעים, המראיינים היום מאוד מנוסים אי אפשר לעבוד אליהם הם יקלטו אתכם מיד ואתם תפסידו את הגו"ב שאתם רוצים. כשאתם מגיעים לראיון עבודה המראיין יודע בדיוק את רמת הניסיון שלכם והוא זימן אתכם כי הוא מחפש אנשים ללא ניסיון, כל מה שאתם כתוב בקורות החיים שלכם ולכן עכשיו הכדור בידיים שלכם הצלחה בראיון העבודה תלויה מאוד בכם ומה תשדרו למראיין צריך לזכור את הכללי שכבר הזכרתי במאמר ולבצע אותם במדויק לגלות התלהבות, מוטיבציה, אהבה לתחום,סקרנות.

4. אי נכונות לעשות פשרות

הרבה פעמים אני שומע ממתאמנים שאומרים לי, איך יכול להיות אני קרעתי את התחת בלימודים סיימתי בהצטיינות ועכשיו רוצים לשלם לי משכורת עלובה כזאת, זה לא הגיוני. אז כל מה שהם אומרים זה נכון, אבל מה לעשות יש כמוכם עוד הרבה, וככל שההיצע גבוה יותר, ככה השכר יורד וכן התנאים, אבל! זה רק ההתחלה, וכי למה – לאחר שאתם תצברו ניסיון ותהיו מומחים בתחום שאתם עובדים בו, תנהלו את הקריירה שלכם נכון, חברות יעמדו בתור להעסיק אתם. ולאחר ההקדמה הזאת ברור לנו שאנחנו צריכים להקריב עכשיו ולקבל על כך תגמול בעתיד. אנחנו צריכים לבדוק כל משרה על פי פרמטרים "יבשים" ולא על ידי אמוציות, לעשות בדיקה טובה לפני שאנחנו מתחילים לעבוד באותה משרה כי היא הולכת להיות גם קשה וגם לא מתגמלת אבל היא צריכה להוביל אותו לעתיד יותר טוב, ולכן אתם צריכים לשאול את עצמכם כמה שאלות לפני שאתם מסכימים להתחיל לעבוד. •    האם הארגון שאליו אנחנו הולכים מתאים לנו? •    האם התחום זהו התחום שבו אנחנו רוצים להיות מומחים? •    האם יש מקום להתקדמות בארגון? •    האם החברה היא חברה בעלת מוניטין בתחום שתפתח לי שערים בחברות אחרות? כבר בעבודה הראשונה שלנו אנחנו צריכם לדעת איך לנהל את הקריירה שלנו על מנת שבהמשך אנחנו נוכל להשיג את מה שאנחנו רוצים ולהשיג את החזון שלנו.